Zmiana daty ślubu i wesela

przyjęcie weselne

Zmiana daty ślubu i wesela nie jest niczym przyjemnym. Po pierwsze przez powód takiej decyzji – zmiana daty oznacza, że wydarzyło się coś niestety najczęściej nieszczęśliwego. Oczywiście rok 2020 pokazał, że zmiana daty ślubu może wynikać nie tylko z prywatnych wydarzeń ale też sytuacji globalnych – jak pandemia chociaż.

Niezależnie jednak od powodu – zmiana daty ślubu zawsze wiąże się z pewnymi rzeczami.

Po pierwsze należy zmianę zgłosić księdzu ze względu na msze lub w urzędzie stanu cywilnego oraz w lokalu. Jeśli nie wiemy na kiedy chcemy przełożyć kolejność nie gra roli. Jeśli jednak wiemy, kiedy będzie możliwe odbycie się wesela najpierw zadzwońmy do lokalu. Dlaczego?

Bo lokal na wesele trudniej znaleźć, a jest szansa, że uda się przesunąć wesele i nie trzeba będzie szukać drugiego lokalu. Kiedy więc będziemy wiedzieć, że lokal na nową datę jest, to odwiedzamy księdza lub urząd stanu cywilnego i zgłaszamy, że ślub został przesunięty na taką datę.

W kościele możliwe, że potrzebne będzie przesunięcie godzinowe, ale zwykle z przesunięciem daty nie ma problemu. Podobnie w urzędzie stanu cywilnego.

Następne kroki to poinformowanie kamerzysty, fotografa florystów, dekoratorów czy zespołu/DJ, czyli tak naprawdę osób odpowiedzialnych za obsługę całego wesela. W przypadku dekoracji nie powinno być problemu – o ile nie są żywe – powinno być możliwe ich przechowanie, a jeśli są to żywe rośliny, to zapewne wcześniej niż kilka dni przed weselem nie zostaną one zrobione.

Z DJ, fotografem i kamerzystą może być jeden problem – nie wiadomo, czy te same osoby będą miały termin na nowa datę ślubu. Możliwe, że trzeba będzie szukać nowych osób na nową datę.

Najważniejszy punkt to jednak goście.

Jak z klasą poinformować gości o zmianie daty ślubu?

Osobiście? Napisać maile, lub SMS-y? Cóż,w przypadku bliskiej rodziny dobrze jest osobiście poinformować o zmianie daty. Jednak w przypadku wszystkich gości dobrze napisać kartkę tak zwany Change the date.

Jest to trend, który pozostał po pierwszych falach pandemii koronawirusa.

Change the date, to karteczka podobna do zaproszenia, ale z informacją o przełożeniu daty ślubu.
Zwykle podany jest na niej drugi termin – jeśli jest. Jeśli go nie ma jest informacja, że więcej informacji pojawi się w przyszłości. Można również dodać numery telefonu lub maile, gdyby w razie wątpliwości goście mogli się zgłosić do was.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *