Podatek od prezentów ślubnych

nowożeńcy

W polskim prawie podatkowym istnieje tak zwany podatek od darowizn. Jako takie darowizny traktuje się między innymi właśnie prezenty ślubne. Dlatego czasami mówi się o podatku od prezentu ślubnego. Jest to tak naprawdę podatek od każdej darowizny przekraczającej określony próg.

Jak taki podatek wygląda w praktyce? Cóż wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa pomiędzy osobą darująca i obdarowaną, a także samej darowizny.

Jeśli chodzi o prezenty ślubne to mniejsze podarki jak książki, kwiaty, alkohole, mniejsze kwoty pieniężne czy inne upominki do pewnej wartości nie są objęte podatkiem.

Jakie są progi, które zmuszają nas do zapłacenia podatku?

Wyróżnia się 4 grupy. Pierwsza to grupa zerowa. Należy do niej najbliższa rodzina jak syn, córka, wnuki, matka, ojciec, dziadkowie, pasierb, rodzeństwo, ojczym lub macocha. W ich przypadku nie nalicza się podatku. I grupa podatkowa to rodzina bliska, ale nie powiązana krwią, czyli prezent od synowej, zięcia czy teściów. W ich przypadku podatek zostanie naliczony, jeśli wartość przekazanej darowizny przekracza 9 637 złotych od osoby w ciągu 5 lat.

II grupa podatkowa to zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni małżonków pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych, czyli synowie, córki, wnuki, prawnuki tych członków rodziny. Wartość darowizny od nich po przekroczeniu 7 276 zł podlega podatkowi.

Ostatnia grupa podatkowa – tak zwana III grupa podatkowa to osoby niespokrewnione w żaden sposób np. pracodawca, znajomi, czy także niespokrewnieni rodzice chrzestni. Darowizna nie opodatkowana przez nich może wynieść do 4092 zł. Powyżej tej kwoty należy zgłosić darowiznę i zapłacić podatek.

Co się stanie, jeśli nie zgłosimy darowizny, która przekroczyła próg i podlega podatkowi?

Młoda para zostanie zmuszona do opłacenia podatku oraz kary w procentowej wysokości wartości darowizny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *