Ile potrzeba czasu na przygotowanie skromnego ślubu?

skromny ślub

W obecnych czasach coraz więcej par decyduje się zrezygnować z hucznego wesela na rzecz ślubu i uroczystego obiadu. Oznacza to, że cała impreza będzie trwała krócej i zaproszonych zostanie mniej gości. Młodzi zwykle zastanawiają się, ile potrzebują czasu na przygotowania i jak dużo będzie kosztował skromny ślub.

Ślub z uroczystym obiadem – ile to kosztuje?

Młodzi decydując się na ślub z uroczystym obiadem liczą zwykle, że taką imprezę uda się przygotować szybko i będzie ona znacznie tańsza od typowego wesela. Okazuje się jednak, że pewne koszty są stałe a nawet małe przyjęcie i towarzyszące atrakcje, wymagają sporego nakładu finansów.

Zastanówmy się więc, za co będziemy musieli zapłacić przy okazji skromnej imprezy. Zacznijmy od kosztów, które niezależnie występują i przy małym i przy dużym weselu.

Będą to przede wszystkim koszty strojów ślubnych, opłaty w kościele i urzędzie, dekoracja sali i kościoła, fotograf, samochód i jego dekoracja, zaproszenia, obrączki, dekoracja przed domem, fryzjer, kosmetyczka, kwiaty.

Z kolei do kosztów zmiennych zaliczymy opłaty w sali bankietowej lub w restauracji naliczane od ilości osób, podziękowania dla gości, mniejszy tort. Za całość w przypadku skromnego ślubu zapłacimy więc co najmniej kilkanaście tysięcy złotych.

Etapy przygotowań do skromnego ślubu

Choć przygotowań do skromnego ślubu jest mniej niż przy tradycyjnym weselu to i tak trzeba na ten cel zarezerwować 7-8 miesięcy. Wynika to głównie z faktu, że u usługodawców wszędzie są kolejki. Dotyczy to zarówno restauracji, fotografa, szycia sukni, jak fryzjera czy kosmetyczki.

Tak jak i przy typowym weselu z wyprzedzeniem trzeba zapraszać gości, choć będzie ich mniej więc zajmie to odpowiednio mniej czasu. W stosownym momencie trzeba też znaleźć świadków. Czas trzeba przeznaczyć także na nauki przedmałżeńskie i inne formalności w kościele.

Same przygotowania warto zacząć od określenia charakteru ślubu i ustalenia wstępnej listy gości. Uroczysty obiad, zależnie od oczekiwań może mieć różny charakter. Jedni wybiorą krótkie spotkanie, które potrwa nie więcej jak trzy godzinny a inni zdecydują się na imprezę wielogodzinną, na przykład z towarzyszeniem muzyki na żywo.

Na skromnych przyjęciach rezygnuje się jednak z dodatkowych atrakcji takich jak fotobudka, sztuczne ognie czy oczepiny. Warto podkreślić, że taki obiad nie musi odbywać się w sobotę, równie dobra będzie niedziela czy piątek a wtedy można liczyć na pewne zniżki.

Młodzi planując skromny ślub z obiadem muszą liczyć się z tym, że i taka niewielka impreza wymagać będzie licznych przygotowań. Warto wszystko sobie zawczasu zaplanować i przeznaczyć odpowiednio długi czas, by w tym ważnym dniu wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *